JSHS 2017 graduates receive awards

JERSEY SHORE — The following members of the Jersey Shore High School Class of 2017 received awards.

Valedictorian — Beatrice M. Ferguson.

Salutatorian — Lily R. Wasson.

Conner Anderson — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Summer Andrus — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Harlan Baier — Rauchtown/Nippenose Valley Lion’s Award, Russ Jameson Memorial, CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Hunter Bailey — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Dalton Bardo — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Kaeden Barr — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Corton Bassett — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Morgan Bauder — Red Cross Award

Haley Bechdel — Moose Lodge #214 Scholarship, William L.and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship

Cooper Bomboy — CTE — Pennsylvania Skills Certificate, JSSEF/American Legion Post 36–Home Association Scholarship

Jonathan Brelsford — Joe and Nancy Feerrar Outstanding Senior in Field Award and Plaque

Skylar Brion — Taylor and Hazel Doebler, Sr. Memorial/TA Seeds, Gasperine Family STEM Scholarship, Kyle C. Welshans Memorial, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship

Dylan Burke — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Jacob Butzler — Basketball Booster Excellence Plaque, Robert W. Dittmar Family Outstanding Achievement Boys Soccer Plaque, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship

Hannah Clark — Art Department Award, 3 Disciplines Award

Jacob Corson — JSSEF/American Legion Post 36–Home Association Scholarship

Richard Dailey — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Lysa Dauber — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Olivia Edler — Jersey Shore Hospital Medical Staff Scholarship

Paige Emerick CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Luke Engel — Rauchtown/Nippenose Valley Lions Award, McDonalds Ray Kroc Leadership Award

Noah Falls — Shore Auto Parts, Inc. Award, CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Skyla Feerrar — Laur Alpha Omicron’s Jane Spangler Art Award

Beatrice Ferguson — US Marine Corps Scholastic Excellence Certificate, DAR’s Leadership Award, Kiwanis Club of Jersey Shore’s FBLA Award, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Valedictorian Award from Jersey Shore Education Association.

Jessica Fink — Bernard K. Lansberry Memorial, Jersey Shore Musical Award, Red Cross Award

Haylee Fishel — Jersey Shore Musical Award, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship

Ricky Frankhouser — Epicurean Palate Group Scholarship, CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Emma Frazier — VFW Billy O Brandt Post #5859 Scholarship, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, Marguerite Carl Smith Foundation Scholarship, LaBelle Vallee Lodge #232 Scholarship

Joshua Glace — Premium Tool Award, CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Cheyenne Greene — Repasz Band of Williamsport Award, Hayes Memorial Library Award, Lycoming County Band Director’s Association Award, Schoendorfer Family Music Award, American Legion Post 36’s LCPL Abram Howard Scholarship

Wyatt Grieco — James A. Ely, State Farm Insurance Scholarship, CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Mariah Guiswite — West Branch HR Society Award, Susquehanna Transit Company Business Scholarship, CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Jarett Guthrie — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Bethany Haag — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Paige Haight — Business and Professional Woman’s Club Award, Pat Lavallee Scholarship, CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Chiara Hauserman — Jersey Shore High School Musical Award

Aaron Hennigan — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Allison Hennigan — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Clay Himelright — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Carter Hostrander — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Logan Huling — CTE — Pennsylvania Skills Certificate, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, Red Cross Award

Ashley Ingraham — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Cole Ingraham — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Olivia Johnson — JSSEF/American Legion Post 36–Home Association Scholarship, VFW Billy O Brandt Post #5859 Scholarship, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship

Jordan Keen — Russell’s Florist and Greenhouse Award

Savannah Koch — Rauchtown/Nippenose Valley Lion’s Award

Sheyenne Kramer — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Ricky Larson — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Luke Laubach — McMahon, Ferguson and Associates Insurance Award, Kasey Jack Kemmerer Memorial Scholarship

Raymond Laubach — Dincher and Dincher Challenger Baseball Award and Plaque

Eric Lehman — Nick Lopez Football Plaque, CTE — Pennsylvania Skills Certificate, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship

Shaina Livermore — Jennifer Lyn DeLaney Art Scholarship, Red Cross Award

Harley Lorson — Thomas B. Croyle Scholarship, Jason Bartges Memorial, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, Marguerite Carl Smith Foundation Scholarship

Wyatt Lorson — Joseph and Lillian Gehret Memorial by Norcen Industries, CTE — Pennsylvania Skills Certificate, JSSEF/American Legion Post 36–Home Association Scholarship, Jason Bartges Memorial, Kyle C. Welshans Memorial, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship

Dean Lundy — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Maxwell Mason — Fredrick N. Callahan Wrestling, CTE — Pennsylvania Skills Certificate Plaque, District IV Outstanding Male Athlete Plaque

Hilton Mayes — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Gage Meixel — Ralph and Linda Lehman Scholarship, CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Timber Merryman — Jersey Shore Area Education Association Scholarship, Lindsay Entz Scholarship, CTE — Pennsylvania Skills Certificate, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship

Colton Miller — Jiffy Market Track Plaque

Ezekiel Miller — US Marine Corps Scholarship Excellence Certificate, Fred Hamm FBLA Award, CTE — Pennsylvania Skills Certificate, Class of 1960 Scholarship, Motter Agency Algebra/Trigonometry Award, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship

Tyler Miller — MandB Fox and Sons Cross Country/Track and Field Plaque, CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Paige Mitcheltree — Visual Art Award, Alan and Art Cipriani Scholarship

Gabrielle Moore — Visual Art Award Business and Professional Women’s Club Award, Jersey Shore Women of the Moose #42 Scholarship, Kasey Jack Kemmerer Memorial Scholarship

Thayne Muthler — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Haley Naugle — Jersey Shore High School Band Award, U.S. Marine Corps Semper Fidelis Music Award.

Blake Neal — Demel–Goldfeder Award, Dan Muthler Scholarship for Wrestling

Elizabeth Osborn — Excellence in Art Award

Pearl Patterson — Jersey Shore High School Choir Award, Lycoming County School Counselor’s Association

Alyssa Paulhamus — Red Cross Award

Kaseenah Paulhamus — Howard M. and Jane F. Thompson Scholarship, Marano/Merkel Scholarship, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Marguerite Carl Smith Foundation Scholarship

KC Quinn — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Brandon Ranck — Lock Haven Express English Award, Bernard Gaines Memorial Town Crier Award, Jersey Shore Lion’s Club Award, B.P.O.Elk’s #1057 Scholarship, CTE — Pennsylvania Skills Certificate, Mansfield University Scholarship sponsored by Denise Dieter, Esq., Renee Ann Eck Memorial Scholarship

Jonathan Rdesinski — United States Marine Youth Foundation/National Band Certificate–Semper Fidelis Award, Jersey Shore High School Band Award

Cory Rennicks — Luke C. Dincher Award and Plaque

Bridgett Rice — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Joseph Robinson — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Julia Rockwell — Jersey Shore High School Choir Award, Jersey Shore Area Education Association Scholarship, Jersey Shore Music Boosters Music Education Scholarship, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship

Gavin Rogers — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Andrea Sanford — Girls Tennis Booster Plaque, Jersey Shore Area Senior High Faculty Award, Lewis L. Carpenter Christian Athletic Award, Ira Grugan Memorial for Literature, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship

Todd Sanford — Lewis L. Carpenter Christian Athletic Award, Joe and Nancy Feerrar Football Award and plaque, Susquehanna Transit Football Scholarship, CTE — Pennsylvania Skills Certificate, District IV Male Sportsmanship Plaque

Allison Schweikart — Jersey Shore High School Musical Award, Marguerite Carl Smith Foundation Scholarship

Elizabeth Severino — Robert W. Dittmar Family Outstanding Achievement Soccer Plaque, Girls Track and Field Booster Club Outstanding Achievement Plaque, District IV Female Sportsmanship Plaque

Connor Shade — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Alexa Shadle — David Hill Memorial Scholarship, Kiwanis Club of Jersey Shore Scholarship

Ella Simcox — Laur Alpha Omicron Business Award, Marguerite Carl Smith Foundation Scholarship

Tyler Smith — Jersey Shore Subway Award, Steve Eck Family Football Award and Plaque, CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Hannah Stemler — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Wilmer Stevenson — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Olivia Stroble — Student Council Advisor Award, Jersey Shore Hospital Health Science Scholarship, Marguerite Carl Smith Foundation Scholarship

Brooklyn Stryker — Attorney Andrea P. Pulizzi of Carpenter, Harris and Flayhart Scholarship

Justin Sweeley — Red Cross Award

Sean Thomas — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Breanna Thompson — Xi Eta Theta of Beta Sigma Phi’s Jane Spangler Art Award

Alex Tobin — CTE — Pennsylvania Skills Certificate, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Wegman’s Scholarship

Sidney Trunzo — Girls Track Booster Club Plaque, Art Department Excellence Award, Russell Greene Memorial Scholarship, Gasperine Family STEM Scholarship, JSSEF/American Legion Post 36–Home Association Scholarship, District IV Outstanding Female Athlete Plaque, Kasey Jack Kemmerer Memorial Scholarship, LaBelle Vallee Lodge #232 Scholarship

Austin Wall — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Jeanette Waltz — William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship

Lily Wasson — Jersey Shore Area Education Association Scholarship, James D. and Mary B. Teufel Lock Haven University Scholarship , Class of 1960 Scholarship, Marano/Merkel Scholarship, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Marguerite Carl Smith Foundation Scholarship, Mary Ann Fox Scholarship, Jersey Shore Alumni Association’s Salutatorian Award, Ruth Ellen Nice Memorial Salutatorian Scholarsship.

Matthew Wasson — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Abigail Watkins — Jersey Shore Public Library Santa Rankin Award

Cheyanne Wehler — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Cody Welch — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Lance Welsh — Baseball Booster’s Outstanding Achievement Plaque, CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Reagan West — Attorney Dale A. Tice of Carpenter, Harris and Flayhart Scholarship

Kinlea Westlin — Softball Booster Club’s Participation Award and Plaque

Evan Willits — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Lindsay Winchester — CTE — Pennsylvania Skills Certificate

Zachary Young — CTE — Pennsylvania Skills Certificate.

COMMENTS