Jersey Shore seniors receive awards

JERSEY SHORE — The following awards were handed to members of the Jersey Shore High School class of 2019.

Caley Anderson – Ralph and Linda Lehman Scholarship, Jersey Shore Kiwanis Club Award, Helen Carter Gehret Award

Sean Anderson – West Branch Human Resources Society Award, Fred Hamm Incorporated Award, Jersey Shore Basketball Booster Club, District IV Committee Outstanding Sportsmanship Plaque, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE, Jersey Shore Chamber of Commerce FBLA Scholarship

Madilyn Bailey – Jennifer Lyn DeLaney Art Scholarship

Cora Bailey-Getz – Susquehanna Transit Company Business Scholarship, Jersey Shore Business and Professional Women’s Club Award, Red Cross Cord

Austin Barnes – JS School Education Foundation/American Legion Post 36 Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE

Jacob Barto – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE

Victoria Benussi – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced

Aaron Best – LaBelle Vallee Lodge #232 Scholarship, Jersey Shore Subway Award, Jersey Shore Baseball Booster Club Award, Lewis L. Carpenter Memorial Christian Scholar/Athlete Award, William L and Victory B Sechrist Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Competency, National College Credit CTE

Huntter Black-Murray – Rod Brooks Memorial, Premium Tool Company Technical Award, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE, Red Cross Cord

Tanner Bletz – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE

Blake Boyer – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE

Alexis Brown – Red Cross Cord

Katlin Bubb – Jersey Shore Kiwanis Club Award, M. Elizabeth Ramsey Scholarship

Chase Butters – Pennsylvania Skills Certificate of Competency

Emily Carr – William L and Victory B Sechrist Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Competency

Mickael Clements – Rauchtown/Nippenose Valley Lions Club Award

Taylor Codispoti – Lycoming County Band Director’s Association Award, Courtney Miele Memorial, Semper Fidelis Musical Award/US Marine Corps, Red Cross Cord/Scholarship

Kristen Cowfer – Rauchtown/Nippenose Valley Lions Club Award

Anthony Darby – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced

Madison Delaney – Geisinger/Jersey Shore Hospital Health Science Award, Russell Greene Memorial Scholarship, William L and Victory B Sechrist Scholarship, Red Cross Cord

Dakota Dieter – Alan & Art Cipriany Scholarship, JS School Education Foundation/American Legion Post 36 Scholarship, Class of 1960 Award, William L and Victory B Sechrist Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Competency

Nehemiah Eberhart – M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Competency

Annalise Eiswerth – Jersey Shore Alumni Award and the Ruth Ellen Nice Memorial Scholarship for being the 2019 Salutatorian, Jersey Shore Lion’s Club Leadership Award, Jersey Shore Chapter of FBLA Outstanding Achievement Award, Class of 1960 Award, Billy O Brandt Post 5859 Scholarship, Scholastic Excellence Award/US Marine Corps, Athletic Excellence/US Marine Corps, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Marguerite Carl Smith Scholarship, PA FBLA William Selden Scholarship, Jersey Shore Chamber of Commerce FBLA Scholarship

Ezra Englert – Pennsylvania Skills Certificate of Competency

Howard Fausey – Feerrar Family Track & Field Award, Athletic Excellence/US Marine Corps, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE

Zachary Fields – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced

Breonna Fink – William L and Victory B Sechrist Scholarship

Eli Fishel – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE

Anna Fisher – Jersey Shore Area Education Association Scholarship, Laur Alpha Omicron Business/Education Award, Red Cross Cord

Bryce Gilbert – Red Cross Cord

Brody Gleckner – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE, Red Cross Cord

Abigayle Greevy – Jersey Shore Music Boosters Scholarship, Rauchtown/Nippenose Valley Lion’s Club-Ralph Rauch Award, Red Cross Cord

Cameron Griffin – Kyle C. Welshans Memorial, Marguerite Carl Smith Scholarship

Braden Guinter – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced

Nathanael Hamilton – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced

Blake Harman – Schoendorfer Family Musical Award, Semper Fidelis Musical Award/US Marine Corps, Pennsylvania Skills Certificate of Competency

Gabrielle Harris – Lycoming County School Counselor’s Association Scholarship, Motter Agency Pre-Calculus/Trigonometry Award, Xi ETA THETA of BEETA SIGMA PHI/Jane Spangler Art Award, Jersey Shore High School Choir Award, Courtney Miele Memorial, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, Jersey Shore Chamber of Commerce FBLA Scholarship

Katharine Hendricks – Courtney Miele Memorial/Whitetail Unlimited Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Competency

Quinn Henry – Jersey Shore Area Senior High School Faculty Citizenship Award, Williamsport Music Club Award, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE

Brianna Herman – Jersey Shore Loyal Order of Moose Lodge #214 Medical Scholarship, JS Girls Softball Award for Excellence, JS School Education Foundation/American Legion Post 36 Scholarship, Kasey Jack Kemmerer Memorial, M. Elizabeth Ramsey Scholarship

Megan Hill – David Hill Memorial Scholarship, JS School Education Foundation/American Legion Post 36 Scholarship, William L and Victory B Sechrist Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship

Devin Hillyard – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced

Cameron Holt – Red Cross Cord

Hannah Kauffman – Robert W. Dittmar Family Soccer Award, District IV Committee Outstanding Athlete Plaque, M. Elizabeth Ramsey Scholarship

Kayla Keen – Jennifer DeLaney Art Scholarship, Laur Alpha Omicron/Jane Spangler Award, Jersey Shore Area High School Musical Award, Pennsylvania Skills Certificate of Competency

Zachary Kiess – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE

Lydia Kirkendall – Lindsay Entz Scholarship, Jiffy Markets Outstanding Senior Track Award, Senator Yaw Good Citizenship Certificate, Gasperine Family STEM Scholarship, Kasey Jack Kemmerer Memorial, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Marguerite Carl Smith Scholarship, PA FBLA William Selden Scholarship

Zakery Kline – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced

Sierra Koons – James D. and Mary B. Teufel Scholarship, Attorney Dale A. Tice of Carpenter, Harris, & Flayhart Award, Kyle C. Welshans Memorial, Red Cross Cord

David Kramer – Gasperine Family STEM Scholarship, JS School Education Foundation/American Legion Post 36 Scholarship, William L and Victory B Sechrist Scholarship

Stephen Kramer – Pennsylvania Skills Certificate of Competency

Zakri Lakes – Pennsylvania Skills Certificate of Competency

Aubree Leone – Jersey Shore Area Education Association Scholarship, Luke C. Dincher Award

Caleb Leone – Nick Lopez Courage Plaque

Owen Lesser – Pennsylvania Skills Certificate of Competency

Emily Liddick – B.P.O. Elks #1057 Award, Courtney Miele Memorial/Whitetail Unlimited Scholarship, Kasey Jack Kemmerer Memorial, Kyle C. Welshans Memorial, Billy O Brandt Post 5859 Scholarship, Red Cross Cord/Scholarship

Rebecca Lorson – JS Track & Field Booster Outstanding Achievement Award, District IV Committee Outstanding Sportsmanship

Haley Ludwig – Rod Brooks Memorial Award

Joseph Marsh – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE

Hailey Meixel – Patricia Lavallee Medical Award, Hayes Memorial/Jersey Shore Public Library Award, M. Elizabeth Ramsey Scholarship

Faith Morgan – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE

Benjamin Murray – Pennsylvania Skills Certificate of Competency

Kaylyn Naugle – Jersey Shore High School Band Award, Pennsylvania Skills Certificate of Competency

Cade Neal – Jersey Shore Education Association Scholarship for being 2019 Valedictorian, Repasz Band of Williamsport Award, Billy O Brandt Post 5859 Scholarship, Scholastic Excellence Award/US Marine Corps, Marguerite Carl Smith Scholarship, Red Cross Cord

Ashley Nichols – Red Cross Cord

Terence O’Connor – Susquehanna Transit Football Scholarship, Attorney Timothy Reitz of Carpenter, Harris, & Flayhart Wrestling Award, Dan Muthler Wrestling Scholarship, Russ Jameson Memorial Football Award, District IV Committee’s Outstanding Athlete Plaque, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, Fredrick N. Callahan Wrestling Award

Trista O’Dell – Pennsylvania Skills Certificate of Competency

Allison Panczyszyn – Jersey Shore Area High School Musical Award

Daniel Paulhamus – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE, William L and Victory B Sechrist Scholarship

Leah Paulhamus – Jersey Shore Area High School Choir Award

Kailey Peacock – Red Cross Cord

Koby Peacock – Feerrar Family Outstanding Offensive Football Award, Mansfield University/Denise Dieter Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE

Dallas Peter – Shore Auto Parts, Inc Award

Cole Phillips – Business Department Faculty Award, Renee Ann Eck Memorial Scholarship, William L and Victory B Sechrist Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE, Carl E. Stotz Little League International Scholarship

Makayla Potter – Lewis L. Carpenter Memorial Christian Scholar/Athlete Award

Hunter Powers – Pennsylvania Skills Certificate of Competency

Olivia Ramos – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, Red Cross Cord

Cassidy Rell – Jersey Shore Girls Tennis Booster Award

Robert Reynolds – Shore Auto Parts, Inc. Award, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced

Madison Rhea – Red Cross Cord

Kymberly Rishel – Jersey Shore Area Education Association Scholarship, Ira Grugan Memorial Award for Literature, Marano/Merkel Scholarship, Lenny Stroud Memorial Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Competency

Emma Schoonmaker – Pennsylvania Skills Certificate of Competency

Dakota Schweikart – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE

Celesta Shemory – Howard M. & Jane F. Thompson Scholarship, Kyle C. Welshans Memorial, Marano/Merkel Scholarship, Marguerite Carl Smith Scholarship

Robert Shirk – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE

Hunter Smith – Sandra Day Social Studies Award, DAR leadership Award, Student Council Advisor Award, Business Department Faculty Award, JS High School Art Department Award

Madison Snook – Jersey Shore Women of the Moose Lodge #42 Award

Megan Stamm – M. Elizabeth Ramsey Scholarship, M & B Fox and Sons Cross Country and Track & Field Award, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced

Jacob Stewart – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced

Alyssa Stover – Lock Haven Express Outstanding Achievement English Award, JS Girls Softball Award for Excellence, Courtney Miele Memorial/Whitetail Unlimited Scholarship

Ethan Sullivan – Pennsylvania Skills Certificate of Competency

Hunter Swartz – Courtney Miele Memorial/Whitetail Unlimited Scholarship

Amber Sweeney – JS High School Art Department Award, Mansfield University/Denise Dieter Scholarship, Red Cross Cord

Bryana Tebbs – Key Club Advisor’s Award, JS High School Art Department Award, Red Cross Cord/Scholarship

Morgan Thomas – Red Cross Cord

Alexis Thompson – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced

Mikayla Tice – American Legion Post 36/LCPL Abram Howard Scholarship

David Tomb – Steve Eck Family Defensive Football Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced

Kyle Tomb – Pennsylvania Skills Certificate of Competency

Alexander Trunzo – JS Boys Soccer Award, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE

Michael Walker – JS Boys Tennis Boosters Award, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced

Kyle Waltz – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE

Breanna Watkins – Attorney Andrea P. Pulizzi of Carpenter, Harris, & Flayhart Award, Red Cross Cord

James Watkins – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced

Dayanaira Watson – Jersey Shore High School Musical Award

Jeremy Wenger – Norcen Manufacturing Award, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE

Dawson Wensel – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE

Daytona Wentzel – JS Girls Softball Award for Excellence

Coltrane Werts – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced

Portia Williams – Thomas B. Croyle Scholarship, William L and Victory B Sechrist Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Marguerite Carl Smith Scholarship, York College of Pennsylvania Scholarship

Garrett Winner – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE. Red Cross Cord

Garrett Worth – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE

Hannah Yorks – LaBelle Vallee Lodge #232 Scholarship, Geisinger’s Jersey Shore Hospital Medical Staff Award, Kiwanis of Jersey Shore FBLA Award, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Lycoming County Republican Committee Scholarship

Hailey Yost – Taylor and Hazel Doebler, Sr. Memorial Scholarship

Alexis Young – Santa Rankin/Jersey Shore Public Library Award, Business & Professional Woman’s Club/Lorena Veley Smith & Mary Phillippi, Pennsylvania Skills Certificate of Competency, Red Cross Cord

Gabe Young – Courtney Miele Memorial/Whitetail Unlimited Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE

Kristopher Zinck – Bernard K. Lansberry Memorial Award, Jersey Shore High School Band Award, Jersey Shore High School Musical Award, Senator Yaw Good Citizenship Certificate, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE, Red Cross Cord

COMMENTS