JSHS 2017 graduates receive awards
JERSEY SHORE — The following members of the Jersey Shore High School Class of 2017 received awards.
Valedictorian — Beatrice M. Ferguson.
Salutatorian — Lily R. Wasson.
Conner Anderson — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Summer Andrus — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Harlan Baier — Rauchtown/Nippenose Valley Lion’s Award, Russ Jameson Memorial, CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Hunter Bailey — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Dalton Bardo — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Kaeden Barr — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Corton Bassett — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Morgan Bauder — Red Cross Award
Haley Bechdel — Moose Lodge #214 Scholarship, William L.and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship
Cooper Bomboy — CTE — Pennsylvania Skills Certificate, JSSEF/American Legion Post 36–Home Association Scholarship
Jonathan Brelsford — Joe and Nancy Feerrar Outstanding Senior in Field Award and Plaque
Skylar Brion — Taylor and Hazel Doebler, Sr. Memorial/TA Seeds, Gasperine Family STEM Scholarship, Kyle C. Welshans Memorial, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship
Dylan Burke — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Jacob Butzler — Basketball Booster Excellence Plaque, Robert W. Dittmar Family Outstanding Achievement Boys Soccer Plaque, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship
Hannah Clark — Art Department Award, 3 Disciplines Award
Jacob Corson — JSSEF/American Legion Post 36–Home Association Scholarship
Richard Dailey — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Lysa Dauber — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Olivia Edler — Jersey Shore Hospital Medical Staff Scholarship
Paige Emerick CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Luke Engel — Rauchtown/Nippenose Valley Lions Award, McDonalds Ray Kroc Leadership Award
Noah Falls — Shore Auto Parts, Inc. Award, CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Skyla Feerrar — Laur Alpha Omicron’s Jane Spangler Art Award
Beatrice Ferguson — US Marine Corps Scholastic Excellence Certificate, DAR’s Leadership Award, Kiwanis Club of Jersey Shore’s FBLA Award, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Valedictorian Award from Jersey Shore Education Association.
Jessica Fink — Bernard K. Lansberry Memorial, Jersey Shore Musical Award, Red Cross Award
Haylee Fishel — Jersey Shore Musical Award, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship
Ricky Frankhouser — Epicurean Palate Group Scholarship, CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Emma Frazier — VFW Billy O Brandt Post #5859 Scholarship, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, Marguerite Carl Smith Foundation Scholarship, LaBelle Vallee Lodge #232 Scholarship
Joshua Glace — Premium Tool Award, CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Cheyenne Greene — Repasz Band of Williamsport Award, Hayes Memorial Library Award, Lycoming County Band Director’s Association Award, Schoendorfer Family Music Award, American Legion Post 36’s LCPL Abram Howard Scholarship
Wyatt Grieco — James A. Ely, State Farm Insurance Scholarship, CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Mariah Guiswite — West Branch HR Society Award, Susquehanna Transit Company Business Scholarship, CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Jarett Guthrie — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Bethany Haag — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Paige Haight — Business and Professional Woman’s Club Award, Pat Lavallee Scholarship, CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Chiara Hauserman — Jersey Shore High School Musical Award
Aaron Hennigan — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Allison Hennigan — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Clay Himelright — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Carter Hostrander — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Logan Huling — CTE — Pennsylvania Skills Certificate, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, Red Cross Award
Ashley Ingraham — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Cole Ingraham — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Olivia Johnson — JSSEF/American Legion Post 36–Home Association Scholarship, VFW Billy O Brandt Post #5859 Scholarship, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship
Jordan Keen — Russell’s Florist and Greenhouse Award
Savannah Koch — Rauchtown/Nippenose Valley Lion’s Award
Sheyenne Kramer — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Ricky Larson — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Luke Laubach — McMahon, Ferguson and Associates Insurance Award, Kasey Jack Kemmerer Memorial Scholarship
Raymond Laubach — Dincher and Dincher Challenger Baseball Award and Plaque
Eric Lehman — Nick Lopez Football Plaque, CTE — Pennsylvania Skills Certificate, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship
Shaina Livermore — Jennifer Lyn DeLaney Art Scholarship, Red Cross Award
Harley Lorson — Thomas B. Croyle Scholarship, Jason Bartges Memorial, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, Marguerite Carl Smith Foundation Scholarship
Wyatt Lorson — Joseph and Lillian Gehret Memorial by Norcen Industries, CTE — Pennsylvania Skills Certificate, JSSEF/American Legion Post 36–Home Association Scholarship, Jason Bartges Memorial, Kyle C. Welshans Memorial, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship
Dean Lundy — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Maxwell Mason — Fredrick N. Callahan Wrestling, CTE — Pennsylvania Skills Certificate Plaque, District IV Outstanding Male Athlete Plaque
Hilton Mayes — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Gage Meixel — Ralph and Linda Lehman Scholarship, CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Timber Merryman — Jersey Shore Area Education Association Scholarship, Lindsay Entz Scholarship, CTE — Pennsylvania Skills Certificate, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship
Colton Miller — Jiffy Market Track Plaque
Ezekiel Miller — US Marine Corps Scholarship Excellence Certificate, Fred Hamm FBLA Award, CTE — Pennsylvania Skills Certificate, Class of 1960 Scholarship, Motter Agency Algebra/Trigonometry Award, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship
Tyler Miller — MandB Fox and Sons Cross Country/Track and Field Plaque, CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Paige Mitcheltree — Visual Art Award, Alan and Art Cipriani Scholarship
Gabrielle Moore — Visual Art Award Business and Professional Women’s Club Award, Jersey Shore Women of the Moose #42 Scholarship, Kasey Jack Kemmerer Memorial Scholarship
Thayne Muthler — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Haley Naugle — Jersey Shore High School Band Award, U.S. Marine Corps Semper Fidelis Music Award.
Blake Neal — Demel–Goldfeder Award, Dan Muthler Scholarship for Wrestling
Elizabeth Osborn — Excellence in Art Award
Pearl Patterson — Jersey Shore High School Choir Award, Lycoming County School Counselor’s Association
Alyssa Paulhamus — Red Cross Award
Kaseenah Paulhamus — Howard M. and Jane F. Thompson Scholarship, Marano/Merkel Scholarship, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Marguerite Carl Smith Foundation Scholarship
KC Quinn — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Brandon Ranck — Lock Haven Express English Award, Bernard Gaines Memorial Town Crier Award, Jersey Shore Lion’s Club Award, B.P.O.Elk’s #1057 Scholarship, CTE — Pennsylvania Skills Certificate, Mansfield University Scholarship sponsored by Denise Dieter, Esq., Renee Ann Eck Memorial Scholarship
Jonathan Rdesinski — United States Marine Youth Foundation/National Band Certificate–Semper Fidelis Award, Jersey Shore High School Band Award
Cory Rennicks — Luke C. Dincher Award and Plaque
Bridgett Rice — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Joseph Robinson — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Julia Rockwell — Jersey Shore High School Choir Award, Jersey Shore Area Education Association Scholarship, Jersey Shore Music Boosters Music Education Scholarship, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship
Gavin Rogers — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Andrea Sanford — Girls Tennis Booster Plaque, Jersey Shore Area Senior High Faculty Award, Lewis L. Carpenter Christian Athletic Award, Ira Grugan Memorial for Literature, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship
Todd Sanford — Lewis L. Carpenter Christian Athletic Award, Joe and Nancy Feerrar Football Award and plaque, Susquehanna Transit Football Scholarship, CTE — Pennsylvania Skills Certificate, District IV Male Sportsmanship Plaque
Allison Schweikart — Jersey Shore High School Musical Award, Marguerite Carl Smith Foundation Scholarship
Elizabeth Severino — Robert W. Dittmar Family Outstanding Achievement Soccer Plaque, Girls Track and Field Booster Club Outstanding Achievement Plaque, District IV Female Sportsmanship Plaque
Connor Shade — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Alexa Shadle — David Hill Memorial Scholarship, Kiwanis Club of Jersey Shore Scholarship
Ella Simcox — Laur Alpha Omicron Business Award, Marguerite Carl Smith Foundation Scholarship
Tyler Smith — Jersey Shore Subway Award, Steve Eck Family Football Award and Plaque, CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Hannah Stemler — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Wilmer Stevenson — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Olivia Stroble — Student Council Advisor Award, Jersey Shore Hospital Health Science Scholarship, Marguerite Carl Smith Foundation Scholarship
Brooklyn Stryker — Attorney Andrea P. Pulizzi of Carpenter, Harris and Flayhart Scholarship
Justin Sweeley — Red Cross Award
Sean Thomas — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Breanna Thompson — Xi Eta Theta of Beta Sigma Phi’s Jane Spangler Art Award
Alex Tobin — CTE — Pennsylvania Skills Certificate, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Wegman’s Scholarship
Sidney Trunzo — Girls Track Booster Club Plaque, Art Department Excellence Award, Russell Greene Memorial Scholarship, Gasperine Family STEM Scholarship, JSSEF/American Legion Post 36–Home Association Scholarship, District IV Outstanding Female Athlete Plaque, Kasey Jack Kemmerer Memorial Scholarship, LaBelle Vallee Lodge #232 Scholarship
Austin Wall — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Jeanette Waltz — William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship
Lily Wasson — Jersey Shore Area Education Association Scholarship, James D. and Mary B. Teufel Lock Haven University Scholarship , Class of 1960 Scholarship, Marano/Merkel Scholarship, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Fund Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Marguerite Carl Smith Foundation Scholarship, Mary Ann Fox Scholarship, Jersey Shore Alumni Association’s Salutatorian Award, Ruth Ellen Nice Memorial Salutatorian Scholarsship.
Matthew Wasson — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Abigail Watkins — Jersey Shore Public Library Santa Rankin Award
Cheyanne Wehler — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Cody Welch — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Lance Welsh — Baseball Booster’s Outstanding Achievement Plaque, CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Reagan West — Attorney Dale A. Tice of Carpenter, Harris and Flayhart Scholarship
Kinlea Westlin — Softball Booster Club’s Participation Award and Plaque
Evan Willits — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Lindsay Winchester — CTE — Pennsylvania Skills Certificate
Zachary Young — CTE — Pennsylvania Skills Certificate.