Jersey Shore seniors receive awards
JERSEY SHORE — The following awards were handed to members of the Jersey Shore High School class of 2019.
Caley Anderson – Ralph and Linda Lehman Scholarship, Jersey Shore Kiwanis Club Award, Helen Carter Gehret Award
Sean Anderson – West Branch Human Resources Society Award, Fred Hamm Incorporated Award, Jersey Shore Basketball Booster Club, District IV Committee Outstanding Sportsmanship Plaque, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE, Jersey Shore Chamber of Commerce FBLA Scholarship
Madilyn Bailey – Jennifer Lyn DeLaney Art Scholarship
Cora Bailey-Getz – Susquehanna Transit Company Business Scholarship, Jersey Shore Business and Professional Women’s Club Award, Red Cross Cord
Austin Barnes – JS School Education Foundation/American Legion Post 36 Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE
Jacob Barto – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE
Victoria Benussi – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced
Aaron Best – LaBelle Vallee Lodge #232 Scholarship, Jersey Shore Subway Award, Jersey Shore Baseball Booster Club Award, Lewis L. Carpenter Memorial Christian Scholar/Athlete Award, William L and Victory B Sechrist Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Competency, National College Credit CTE
Huntter Black-Murray – Rod Brooks Memorial, Premium Tool Company Technical Award, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE, Red Cross Cord
Tanner Bletz – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE
Blake Boyer – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE
Alexis Brown – Red Cross Cord
Katlin Bubb – Jersey Shore Kiwanis Club Award, M. Elizabeth Ramsey Scholarship
Chase Butters – Pennsylvania Skills Certificate of Competency
Emily Carr – William L and Victory B Sechrist Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Competency
Mickael Clements – Rauchtown/Nippenose Valley Lions Club Award
Taylor Codispoti – Lycoming County Band Director’s Association Award, Courtney Miele Memorial, Semper Fidelis Musical Award/US Marine Corps, Red Cross Cord/Scholarship
Kristen Cowfer – Rauchtown/Nippenose Valley Lions Club Award
Anthony Darby – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced
Madison Delaney – Geisinger/Jersey Shore Hospital Health Science Award, Russell Greene Memorial Scholarship, William L and Victory B Sechrist Scholarship, Red Cross Cord
Dakota Dieter – Alan & Art Cipriany Scholarship, JS School Education Foundation/American Legion Post 36 Scholarship, Class of 1960 Award, William L and Victory B Sechrist Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Competency
Nehemiah Eberhart – M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Competency
Annalise Eiswerth – Jersey Shore Alumni Award and the Ruth Ellen Nice Memorial Scholarship for being the 2019 Salutatorian, Jersey Shore Lion’s Club Leadership Award, Jersey Shore Chapter of FBLA Outstanding Achievement Award, Class of 1960 Award, Billy O Brandt Post 5859 Scholarship, Scholastic Excellence Award/US Marine Corps, Athletic Excellence/US Marine Corps, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Marguerite Carl Smith Scholarship, PA FBLA William Selden Scholarship, Jersey Shore Chamber of Commerce FBLA Scholarship
Ezra Englert – Pennsylvania Skills Certificate of Competency
Howard Fausey – Feerrar Family Track & Field Award, Athletic Excellence/US Marine Corps, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE
Zachary Fields – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced
Breonna Fink – William L and Victory B Sechrist Scholarship
Eli Fishel – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE
Anna Fisher – Jersey Shore Area Education Association Scholarship, Laur Alpha Omicron Business/Education Award, Red Cross Cord
Bryce Gilbert – Red Cross Cord
Brody Gleckner – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE, Red Cross Cord
Abigayle Greevy – Jersey Shore Music Boosters Scholarship, Rauchtown/Nippenose Valley Lion’s Club-Ralph Rauch Award, Red Cross Cord
Cameron Griffin – Kyle C. Welshans Memorial, Marguerite Carl Smith Scholarship
Braden Guinter – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced
Nathanael Hamilton – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced
Blake Harman – Schoendorfer Family Musical Award, Semper Fidelis Musical Award/US Marine Corps, Pennsylvania Skills Certificate of Competency
Gabrielle Harris – Lycoming County School Counselor’s Association Scholarship, Motter Agency Pre-Calculus/Trigonometry Award, Xi ETA THETA of BEETA SIGMA PHI/Jane Spangler Art Award, Jersey Shore High School Choir Award, Courtney Miele Memorial, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, Jersey Shore Chamber of Commerce FBLA Scholarship
Katharine Hendricks – Courtney Miele Memorial/Whitetail Unlimited Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Competency
Quinn Henry – Jersey Shore Area Senior High School Faculty Citizenship Award, Williamsport Music Club Award, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE
Brianna Herman – Jersey Shore Loyal Order of Moose Lodge #214 Medical Scholarship, JS Girls Softball Award for Excellence, JS School Education Foundation/American Legion Post 36 Scholarship, Kasey Jack Kemmerer Memorial, M. Elizabeth Ramsey Scholarship
Megan Hill – David Hill Memorial Scholarship, JS School Education Foundation/American Legion Post 36 Scholarship, William L and Victory B Sechrist Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship
Devin Hillyard – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced
Cameron Holt – Red Cross Cord
Hannah Kauffman – Robert W. Dittmar Family Soccer Award, District IV Committee Outstanding Athlete Plaque, M. Elizabeth Ramsey Scholarship
Kayla Keen – Jennifer DeLaney Art Scholarship, Laur Alpha Omicron/Jane Spangler Award, Jersey Shore Area High School Musical Award, Pennsylvania Skills Certificate of Competency
Zachary Kiess – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE
Lydia Kirkendall – Lindsay Entz Scholarship, Jiffy Markets Outstanding Senior Track Award, Senator Yaw Good Citizenship Certificate, Gasperine Family STEM Scholarship, Kasey Jack Kemmerer Memorial, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Marguerite Carl Smith Scholarship, PA FBLA William Selden Scholarship
Zakery Kline – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced
Sierra Koons – James D. and Mary B. Teufel Scholarship, Attorney Dale A. Tice of Carpenter, Harris, & Flayhart Award, Kyle C. Welshans Memorial, Red Cross Cord
David Kramer – Gasperine Family STEM Scholarship, JS School Education Foundation/American Legion Post 36 Scholarship, William L and Victory B Sechrist Scholarship
Stephen Kramer – Pennsylvania Skills Certificate of Competency
Zakri Lakes – Pennsylvania Skills Certificate of Competency
Aubree Leone – Jersey Shore Area Education Association Scholarship, Luke C. Dincher Award
Caleb Leone – Nick Lopez Courage Plaque
Owen Lesser – Pennsylvania Skills Certificate of Competency
Emily Liddick – B.P.O. Elks #1057 Award, Courtney Miele Memorial/Whitetail Unlimited Scholarship, Kasey Jack Kemmerer Memorial, Kyle C. Welshans Memorial, Billy O Brandt Post 5859 Scholarship, Red Cross Cord/Scholarship
Rebecca Lorson – JS Track & Field Booster Outstanding Achievement Award, District IV Committee Outstanding Sportsmanship
Haley Ludwig – Rod Brooks Memorial Award
Joseph Marsh – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE
Hailey Meixel – Patricia Lavallee Medical Award, Hayes Memorial/Jersey Shore Public Library Award, M. Elizabeth Ramsey Scholarship
Faith Morgan – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE
Benjamin Murray – Pennsylvania Skills Certificate of Competency
Kaylyn Naugle – Jersey Shore High School Band Award, Pennsylvania Skills Certificate of Competency
Cade Neal – Jersey Shore Education Association Scholarship for being 2019 Valedictorian, Repasz Band of Williamsport Award, Billy O Brandt Post 5859 Scholarship, Scholastic Excellence Award/US Marine Corps, Marguerite Carl Smith Scholarship, Red Cross Cord
Ashley Nichols – Red Cross Cord
Terence O’Connor – Susquehanna Transit Football Scholarship, Attorney Timothy Reitz of Carpenter, Harris, & Flayhart Wrestling Award, Dan Muthler Wrestling Scholarship, Russ Jameson Memorial Football Award, District IV Committee’s Outstanding Athlete Plaque, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, Fredrick N. Callahan Wrestling Award
Trista O’Dell – Pennsylvania Skills Certificate of Competency
Allison Panczyszyn – Jersey Shore Area High School Musical Award
Daniel Paulhamus – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE, William L and Victory B Sechrist Scholarship
Leah Paulhamus – Jersey Shore Area High School Choir Award
Kailey Peacock – Red Cross Cord
Koby Peacock – Feerrar Family Outstanding Offensive Football Award, Mansfield University/Denise Dieter Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE
Dallas Peter – Shore Auto Parts, Inc Award
Cole Phillips – Business Department Faculty Award, Renee Ann Eck Memorial Scholarship, William L and Victory B Sechrist Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE, Carl E. Stotz Little League International Scholarship
Makayla Potter – Lewis L. Carpenter Memorial Christian Scholar/Athlete Award
Hunter Powers – Pennsylvania Skills Certificate of Competency
Olivia Ramos – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, Red Cross Cord
Cassidy Rell – Jersey Shore Girls Tennis Booster Award
Robert Reynolds – Shore Auto Parts, Inc. Award, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced
Madison Rhea – Red Cross Cord
Kymberly Rishel – Jersey Shore Area Education Association Scholarship, Ira Grugan Memorial Award for Literature, Marano/Merkel Scholarship, Lenny Stroud Memorial Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Competency
Emma Schoonmaker – Pennsylvania Skills Certificate of Competency
Dakota Schweikart – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE
Celesta Shemory – Howard M. & Jane F. Thompson Scholarship, Kyle C. Welshans Memorial, Marano/Merkel Scholarship, Marguerite Carl Smith Scholarship
Robert Shirk – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE
Hunter Smith – Sandra Day Social Studies Award, DAR leadership Award, Student Council Advisor Award, Business Department Faculty Award, JS High School Art Department Award
Madison Snook – Jersey Shore Women of the Moose Lodge #42 Award
Megan Stamm – M. Elizabeth Ramsey Scholarship, M & B Fox and Sons Cross Country and Track & Field Award, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced
Jacob Stewart – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced
Alyssa Stover – Lock Haven Express Outstanding Achievement English Award, JS Girls Softball Award for Excellence, Courtney Miele Memorial/Whitetail Unlimited Scholarship
Ethan Sullivan – Pennsylvania Skills Certificate of Competency
Hunter Swartz – Courtney Miele Memorial/Whitetail Unlimited Scholarship
Amber Sweeney – JS High School Art Department Award, Mansfield University/Denise Dieter Scholarship, Red Cross Cord
Bryana Tebbs – Key Club Advisor’s Award, JS High School Art Department Award, Red Cross Cord/Scholarship
Morgan Thomas – Red Cross Cord
Alexis Thompson – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced
Mikayla Tice – American Legion Post 36/LCPL Abram Howard Scholarship
David Tomb – Steve Eck Family Defensive Football Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced
Kyle Tomb – Pennsylvania Skills Certificate of Competency
Alexander Trunzo – JS Boys Soccer Award, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE
Michael Walker – JS Boys Tennis Boosters Award, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced
Kyle Waltz – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE
Breanna Watkins – Attorney Andrea P. Pulizzi of Carpenter, Harris, & Flayhart Award, Red Cross Cord
James Watkins – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced
Dayanaira Watson – Jersey Shore High School Musical Award
Jeremy Wenger – Norcen Manufacturing Award, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE
Dawson Wensel – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE
Daytona Wentzel – JS Girls Softball Award for Excellence
Coltrane Werts – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced
Portia Williams – Thomas B. Croyle Scholarship, William L and Victory B Sechrist Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Marguerite Carl Smith Scholarship, York College of Pennsylvania Scholarship
Garrett Winner – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE. Red Cross Cord
Garrett Worth – Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE
Hannah Yorks – LaBelle Vallee Lodge #232 Scholarship, Geisinger’s Jersey Shore Hospital Medical Staff Award, Kiwanis of Jersey Shore FBLA Award, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Lycoming County Republican Committee Scholarship
Hailey Yost – Taylor and Hazel Doebler, Sr. Memorial Scholarship
Alexis Young – Santa Rankin/Jersey Shore Public Library Award, Business & Professional Woman’s Club/Lorena Veley Smith & Mary Phillippi, Pennsylvania Skills Certificate of Competency, Red Cross Cord
Gabe Young – Courtney Miele Memorial/Whitetail Unlimited Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE
Kristopher Zinck – Bernard K. Lansberry Memorial Award, Jersey Shore High School Band Award, Jersey Shore High School Musical Award, Senator Yaw Good Citizenship Certificate, Pennsylvania Skills Certificate-Advanced, National College Credit CTE, Red Cross Cord
COMMENTS