×

Central Mountain girls have numerous medalists at District 6 Class AAA swimming championships

Central Mountain didn’t bring home any gold from the District 6 Class AAA swimming championships at State College on Friday, but the Wildcats had plenty of individual success for medalists.

On the boys side, Parker Orndorf took second in the 100 free and third in the 100 back (56.62). Leisher Gugino also placed second in the 100 breast in 1:01.52. Gugino was a third-place finisher in the 200 free in 1:49.31, five seconds shy of taking first.

Central Mountain’s Ana Persun took fifth in the 200 free and sixth in the 100 fly. She was the Wildcats’ only swimmer to medal individually twice on the girls side.

McKenna Fox took fifth in the 100 breast and Madison Bair placed sixth.

The Wildcats’ 200 medley relay team of Bair, Fox, Persun and Hannah Brian finished third and the 200 free relay team of Bair, Morgan Brian, Hannah Brian and Persun finished third.

Central Mountain’s girls swimming team finished third in the team standings with 114 points, behind State College (471) and Williamsport (296). The boys finished fifth in the team standings behind State College (421), Williamsport (178), Hollidaysburg (164) and Altoona (110).

GIRLS SWIMMING

Team results: 1. State College 471 2. Williamsport 296; 3. Central Mountain 114; 4. Hollidaysburg 111; 5. Mifflin County 10; 6. Altoona 2.

INDIVIDUAL RESULTS

(Top 6 finishers)

200 medley relay: 1. State College (Jade Castro, Mackenzie Pagett, Maddy Koehle, Colleen Adams), 1:46.99; 2. Williamsport, 1:52.46; 3. Central Mountain, 2:01.02; 4. Hollidaysburg, 2:07.88. 200 free: 1. Colleen Adams, SC, 1:54.90; 2. Megan Doucette, SC, 1:58.32; 3. Kate Doucette, SC, 2:02.40; 4. Amy Jarvis, WAHS, 2:04.18; 5. Ana Persun, CM, 2:06.60; 6. Aubrey Glosser, WAHS, 2:14.75. 200 IM: 1. Maddy Koehle, SC, 2:08.84; 2. Lizzy Johnson, SC, 2:13.74; 3. Sydney Kelley, WAHS, 2:19.64; 4. Alex Hein, SC, 2:19.92; 5. Cara Zuech, SC, 2:24.93. 50 free: 1. Ally Koehle, SC, 25.07; 2. Isabelle Griswold, WAHS, 25.36; 3. Kelly Brownstead, SC, 25.37; 4. Megan Dinges, Hollidaysburg, 25.45; 5. Cara Zuech, SC, 26.58; 6. Meredith Sulman, SC, 26.87. 100 fly: 1. Jade Castro, SC, 57.21; 2. Mallory Pardoe, WAHS, 58.15; 3. Mackenzie Pagett, SC, 59.94; 4. Sydney Kelley, WAHS, 1:01.62; 5. Nora Hein, SC, 1:02.45; 6. Ana Persun, CM, 1:03.66. 200 free relay: 1. State College (Ally Koehle, Kelly Brownstead, Mackenzie Pagett, Maddy Koehle), 1:41.14; 2. Williamsport, 1:46.89; 3. Central Mountain, 1:48.25; 4. Hollidaysburg, 1:53.61. 1-meter diving: 1. Adelia Engel, WAHS, 307.50; 2. MArgaret Hayes, SC, 304.75; 3. Mia Jones, WAHS, 285.15; 4. Zoey Pophal, WAHS, 214.40. 100 free: 1. Ally Koehle, SC, 55.09; 2. Isabelle Griswold, WAHS, 55.36; 3. Megan Dinges, Hollidaysburg, 55.86; 4. Kelly Brownstead, SC, 57.93; 5. Meredith Sulman, SC, 59.15; 6. Laila Robertson, WAHS, 59.83. 500 free: 1. Colleen Adams, SC, 5:09.34; 2. Megan Doucette, SC, 5:11.46; 3. Kate Doucette, SC, 5:30.96; 4. Amy Jarvis, WAHS, 5:41.06; 5. Kate Hooper, SC, 5:44.85; 6. Cecilia Fink, WAHS, 5:53.16. 100 back: 1. Jade Castro, SC, 57.24; 2. Mallory Pardoe, WAHS, 59.44; 3. Lily Bang, SC, 1:03.56; 4. Nora Hein, SC, 1:04.57; 5. Lauren Grello, SC, 1:05.77; 6. Laila Robertson, WAHS, 1:06.28. 100 breast: 1. Mackenzie Pagett, SC, 1:03.89; 2. Maddy Koehle, SC, 1:04.16; 3. Lizzy Johnson, SC, 1:09.49; 4. Ellie Fisher, WAHS, 1:10.93; 5. McKenna Fox, CM, 1:17.10; 6. Madison Bair, CM, 1:17.30. 400 free relay: 1. Williamsport (Sydney Kelley, Isabelle Griswold, Amy Jarvis, Mallory Pardoe), 3:37.05; 2. State College, 3:38.91; 3. Hollidaysburg, 4:09.62.

BOYS SWIMMING

Team results: 1. State College 421; 2. Williamsport 178; 3. Hollidaysburg 164; 4. Altoona 110; 5. Central Mountain 50.

INDIVIDUAL RESULTS

(Top 6 finishers)

200 medley relay: 1. State College (Zachary Lambert, Shawn Erdley, Garrick Zheng, John Brownstead), 1:37.09; 2. Williamsport, 1:45.77; 3. Hollidaysburg, 1:51.44; 4. Altoona, 2:03.55. 200 free: 1. John Brownstead, SC, 1:44.82; 2. Erik Witt, SC, 1:48.20; 3. Leisher Gugino, CM, 1:49.31; 4. Trevor Martin, SC, 1:57.98; 5. Todd Siekman, SC, 1:59.69; 6. Cal Hockman, WAHS, 2:02.73. 200 IM: 1. Shawn Erdley, SC, 1:57.55; 2. Garrick Zheng, SC, 2:00.51; 3. Parker Bayard, Hollidaysburg, 2:22.62. 50 free: 1. Will Ulmer, SC, 22.46; 2. Jack Beattie, WAHS, 22.50; 3. Ryan Willis, SC, 23.68; 4. Noah Johnson, SC, 24.01; 5. Ross Flerlage, WAHS, 24.95; 6. Maxwell Baronner, Hollidaysburg, 25.25. 100 fly: 1. John Brownstead, SC, 52.21; 2. Garrick Zheng, SC, 52.67; 3. Tyler Gnegy, Hollidaysburg, 57.47; 4. Collin Leve, SC, 58.60; 5. Ross Flerlage, WAHS, 59.41; 6. Jacob Steinbugl, Altoona, 1:04.85. 200 free relay: 1. State College (Will Ulmer, Shawn Erdley, Zachary Lambert, Tyler Uhlig), 1:30.27; 2. Williamsport, 1:36.97; 3. Hollidaysburg, 1:43.93; 4. Altoona, 1:47.66. 1-meter diving: 1. Jack Beattie, WAHS, 465.55; 2. Dean Brannen, SC, 350.50; 3. Dominick Horning, WAHS, 276.05; 4. Dayvon Boyd, WAHS, 270.30; 5. Blaze Huntington, WAHS, 210.50. 100 free: 1. Will Ulmer, SC, 48.38; 2. Parker Orndorf, CM, 49.42; 3. Todd Siekman, SC, 54.44; 4. Joey Grabill, Hollidaysburg, 55.61; 5. Brennen Dugan, Altoona, 57.29. 500 free: 1. Tyler Uhlig, SC, 4:48.11; 2. Erik Witt, SC, 4:50.50; 3. Trevor Martin, SC, 5:16.31; 4. Tyler Gnegy, Hollidaysburg, 5:29.13; 5. Patryck Webster, Altoona, 6:08.37. 100 back: 1. Tyler Uhlig, SC, 53.53; 2. Zachary Lambert, SC, 53.68; 3. Parker Orndorf, CM, 56.62; 4. Noah Johnson, SC, 57.64; 5. Collin Leve, SC, 57.65; 6. Parker Bayard, Hollidaysburg, 1:02.53. 100 breast: 1. Shawn Erdley, SC, 1:00.39; 2. Leisher Gugino, CM, 1:01.52; 3. Ryan Willis, SC, 1:02.08; 4. Riley Hockman, WAHS, 1:04.84; 5. Nicolas Daminao, WAHS, 1:09.53; 6. Joey Grabill, Hollidaysburg, 1:11.24. 400 free relay: 1 State College (John Brownstead, Will Ulmer, Zachary Lambert, Tyler Uhlig), 3:12.06; 2. Hollidaysburg, 3:46.09; 3. Altoona, 4:06.42.

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

COMMENTS

Starting at $4.39/week.

Subscribe Today