×

Jersey Shore High School lists award winners

JERSEY SHORE — The following awards were announced for the Jersey Shore Class of 2021:

Cameron Allison — David Hill Memorial Award, Joe and Nancy Feerrar Boy’s Field Award, District IV Committee Outstanding Sportsmanship Plaque.

Owen Anderson — Joe and Nancy Feerrar Outstanding Senior Offensive Football Award, Fred Hamm Incorporated Business Award, JS Baseball Boosters Award and Certificate, District IV Committee Outstanding Male Athlete Plaque, William L and Victory B Sechrist Endowment Scholarship, M Elizabeth Ramsey Scholarship, US Marine Corps Athletic Excellence Certificate, Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency/Workforce Credential/College Credit.

Trinity Andrus — William L. and Victory B. Sechrist Endowment Scholarship.

Logan Bailey — Jersey Shore Soccer Booster Award, Lewis L. Carpenter Memorial Christian Scholar/Athletic Award, Jersey Shore Basketball Booster Outstanding Achievement Award, Kyle C. Welshans Memorial Scholarship.

Mayakay Bartman — William L. and Victory B. Sechrist Endowment Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship.

Cale Blakely — Thomas B. Croyle Citizenship Award, Jersey Shore Music Booster Award, Carl Stotz Little League International Scholarship, Jersey Shore High School Choir Musical Award, Kyle C. Welshans Memorial Scholarship.

Nicholas Bodle — Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency.

Zane Bubb — Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency.

Matthew Buttorff — Jersey Shore BPO Elks #1957 Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Competency/College Credit.

Brendon Clair — Senator Yaw Good Citizenship Certificate, Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency/Workforce Credential/College Credit.

Adryenne Confer-Hamm — Geisinger Medical Center Jersey Shore Humanitarian Award, Kasey Jack Kemmerer Memorial Scholarship.

Dalton Dugan — Steven Eck Family Defensive Football Award, Pennsylvania Skills Certificate of Competency.

Jade Eckman — Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency/College Credit.

Olivia Eiswerth — Pat Lavallee Award for Nursing, Marguerite Carl Smith Scholarship, Kasey Jack Kemmerer Memorial Scholarship.

Hunter Engel — Rauchtown/Nippenose Valley Lion’s Club Award, Lenny Stroud Memorial Scholarship.

Emilee Ferland — Jersey Shore Loyal Order of Moose, Lodge #214 Scholarship.

Arabella Fielder — William L. and Victory B. Sechrist Endowment Scholarship, Kyle C. Welshans Memorial Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Competency/College Credit.

Rita Fisher — Jersey Shore Area Education Association Teaching Scholarship, Laure Alpha Omicron Business Award, Business and Professional Women’s Club’s Lorena Veley Smith and Mary Phillippi Award, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Courtney Miele Memorial/Whitetails Unlimited Award, BPW Girl of the Month Certificate.

Colton Folmar — Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency/Workforce Credential/College Credit.

Riley Frazier — William L. and Victory B. Sechrist Endowment Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Source 4 Solutions ESS Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency/College Credit.

Shaye Fries — Salutatorian, Ruth Ellen Nice Memorial, the Jersey Shore Alumni Award, Toner Auto Parts/NAPA Chelsea Toner Pre-Med Award, Marguerite Carl Smith Scholarship, Gasperine Family STEM Scholarship, BPW Girl of the Month Certificate.

Donald Fuller — John A. and Nellie Eckert Memorial Business Award, Jersey Shore Boys’ Tennis Boosters Excellence Award, Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency.

Quinn Green — Joretta Judy Food Service/Hospitality or Hotel Management Award, Jersey Shore High School Choir Award, Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency/Workforce Credential/College Credit.

Harlan Grieco — Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency.

David Grubb — Repasz Band of Williamsport Band Award.

Patrick Hamlin — Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency.

Richard Hamlin — Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency.

Victoria Henry — Toner Auto Parts/NAPA Makenzie Toner Band Award, Lycoming County Band Director’s Association Award, Jersey Shore High School Band Award, Semper Fidelis Award for Musical Excellence, Marguerite Carl Smith Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Kyle C. Welshans Memorial Scholarship, Courtney Miele Memorial/Whitetails Unlimited Award, Lindsay Entz Memorial, Pennsylvania Skills Certificate of Competency/College Credit.

Delaney Herbst — Jersey Shore Softball Booster Award and Certificate, Marguerite Carl Smith Scholarship.

Madeline Herman — Jersey Shore Softball Booster Award and Certificate, Jersey Shore Art Department’s Visual Arts Award, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Kasey Jack Kemmerer Memorial Scholarship, Kalia Hill Memorial, Marguerite Carl Smith Scholarship, BPW Girl of the Month Certificate.

Zachary Hinds — Pennsylvania Skills Certificate of Competency/College Credit.

Jozlyn Karichner — Lewis L. Carpenter Memorial Christian Scholar/Athletic Award.

Meaghan Keegan — William L. and Victory B. Sechrist Endowment Scholarship

Hunter Kelley — Valedictorian, Jersey Shore Area Education Association Award, Motter Agency’s Unified Algebra and Trigonometry Award, Jersey Shore Business Department’s Faculty FBLA Award, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Jersey Shore School Education Foundation/American Legion Post 36 Home Association Scholarship, Kyle C. Welshans Memorial Scholarship, Courtney Miele Memorial/Whitetails Unlimited Award, U.S. Marine Corps Academic Excellence Certificate, Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency/College Credit.

Harmonie King — Jersey Shore High School Choir Award, Jersey Shore High School Choir’s Musical Award, Williamsport Music Club Award.

Deanaira Kipp — Jersey Shore Art Department’s Excellence in 3 Art Disciplines Award.

Kylie Kirkendall — Jersey Shore Area Education Association Teaching Scholarship, Marguerite Carl Smith Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Kyle C. Welshans Memorial Scholarship, Howard M. and Jane F.Thompson Memorial Scholarship.

Reilly Kriner — Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency.

Evan Latimer — Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency/Workforce Credential.

Courtney Lehman — Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency/College Credit.

Mason Liddick — CTE’s Good Citizen Award, Rauchtown/Nippenose Valley Lion’s Club’s Ralph Rauch Award, Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency/Workforce Credential.

Bailey Long — Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency.

Joseph Lorson — Susquehanna Transit’s Business Award, Russ Jameson Football Memorial, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency/Workforce Credential/College Credit.

Samantha Machmer — Jersey Shore Lions Club Leadership Excellence Award, Jersey Shore Area Senior High School’s Special Citizenship Award, Jersey Shore High School Chapter of FBLA Outstanding Achievement Award, Jersey Shore Girls’ Tennis Booster’s Excellence Award and Certificate, District IV Committee’s Outstanding Sportsmanship Plaque, Marguerite Carl Smith Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Luke C. Dincher Award, Jersey Shore School Education Foundation/American Legion Post 36 Home Association Scholarship, Courtney Miele Memorial/Whitetails Unlimited Award, U.S. Marine Corps Athletic Excellence Certificate, BPW Girl of the Month Certificate.

Madison Maihle — Carl Stotz Little League International Scholarship, Jersey Shore Track and Field Booster Field Award, Dittmar Family Girls Soccer Award and Certificate, Marguerite Carl Smith Scholarship, Kyle C. Welshans Memorial Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship.

Austin Mann — Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency.

Isabella McCann — Rauchtown/Nippenose Valley Lion’s Club Citizenship and Leadership Award, Kasey Jack Kemmerer Memorial Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency/College Credit.

Carli McConnell — Alan and Art Cipriany Scholarship, M and B Fox & Sons Cross Country/Track and Field Award, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Scholarship, Gasperine Family STEM Scholarship, Kasey Jack Kemmerer Memorial Scholarship, Kyle C Welshans Memorial Scholarship, Courtney Miele Memorial/Whitetails Unlimited Award, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, BPW Girl of the Month Certificate.

Lake Merryman — Carpenter, Harris & Flayhart Dale A. Tice Law Award, Mansfield University/Denise Dieter Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency/Workforce Credential/College Credit.

Ezra Miller — Jiffy Markets Outstanding Track Award, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Scholarship, Gasperine Family STEM Scholarship, Kyle C. Welshans Memorial Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Class of 1960 Award.

Christian Morris — Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency

Kaitlyn Moyer — Lock Haven Express and Jersey Shore News Academic English Award, Kyle C. Welshans Memorial Scholarship.

Zion Munro — Pennsylvania Skills Certificate of Competency.

Madeline Murray — Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency/College Credit.

Dorothy Mussington — Senator Yaw’s Good Citizenship Certificate, Kyle C. Welshans Memorial Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency.

Gabriel Muthler — Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency/College Credit.

Nathanael Naugle — Semper Fidelis Award for Musical Excellence, Pennsylvania Skills Certificate of Competency/College Credit.

Gabriel Packer — Dan Muthler Scholarship for Wrestling.

Robert Parker — Jersey Shore Business Department’s Outstanding Achievement Award, Kyle C. Welshans Memorial Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency/Workforce Credential/College Credit.

Elias Reibson — Jersey Shore Soccer Boosters Outstanding Achievement Award and Certificate, M. Elizabeth Ramsey Scholarship.

Desiree Rennicks — Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency/College Credit.

Benjamin Reynolds — Frank Schoendorfer Family Exceptional Dedication to Music Award.

Gage Riggle — Pennsylvania Skills Certificate of Competency/Workforce Credential/College Credit.

Jaselle Rummings — Jersey Shore Women of the Moose #42 Nursing Award.

Hannah Saar — Marguerite Carl Smith Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship.

Colin Samar — Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency.

Thomas Sawyer — Bernard K. Lansberry Memorial , William L. and Victory B. Sechrist Endowment Scholarship, Kyle C. Welshans Memorial Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency/College Credit.

Aubrey Schilling — Susquehanna Transit’s Outstanding Achievement Business Award, Kiwanis Club of Jersey Shore Area’s Community Service Award, Key Club Advisor’s Award, Business and Professional Women’s Club College Bound Award, Kyle C Welshans Memorial Scholarship, Muncy Bank & Trust Scholarship, BPW Girl of the Month Certificate.

Aubrey Sechrist — Ralph and Linda Lehman’s Lock Haven University Scholarship, Jersey Shore Track and Field’s Outstanding Achievement Award, District IV Committee’s Outstanding Female Athlete Plaque.

Brooke Sechrist — Xi-Eta Theta of Beta Sigma Phi’s Jane Spangler Art Award, Pennsylvania Skills Certificate of Competency.

Cadan Smith — Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency.

Jonathan Smith — JS Art Department’s Excellence Award, Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency/Workforce Credential.

Samuel Snyder — Pennsylvania Skills Certificate of Competency/Workforce Credential.

Kellan Splain — Pennsylvania Skills Certificate of Competency.

Lee Springman — Bernard Gaines Memorial’s Town Crier Award, Fredrick N Callahan Memorial for Outstanding Dedication to Wrestling.

Cora Stackhouse — James D. and Mary B. Teufel’s Lock Haven University/Education Scholarship, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship.

Alison Stamm — M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Competency.

Hannah Steppe — Laur Alpha Omicron’s Jane Spangler Art Award, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Scholarship, Jersey Shore School Education Foundation/American Legion Post 36 Home Association Scholarship, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Class of 1960 Award, BPW Girl of the Month Certificate, Pennsylvania Skills Certificate of Competency/College Credit.

Emilee Stetts — William L. and Victory B. Sechrist Endowment Scholarship.

Kenzi Stover — Carpenter, Harris, & Flayhart-Timothy Reitz Award.

Cade Vuocolo — Pennsylvania Skills Certificate of Competency.

Tyler Walker — Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency.

Madison Wall — Kyle C. Welshans Memorial Scholarship, Taylor and Hazel Doebler Memorial, BPW Girl of the Month Certificate.

Levi Waltz — Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency.

Taylor Watkins — Carpenter, Harris & Flayhart’s Andrea P. Pulizzi’s Law Award, Mansfield University/Denise Dieter Scholarship.

Benjamin Webb — Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency.

Colin Weidler — Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency/Workforce Credential.

Riley Welshans — Jersey Shore Subway’s Business Award, Kyle C Welshans Memorial Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency.

Branden Wheary – Susquehanna Transit’s Football/Business Award, DAR’s Service Award, Russell Greene Memorial’s Sports/Academic Award, LeRoy A. Heivly Prize for Mathematics, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency/Workforce Credential/College Credit.

Cole Wilcox — Lenny Stroud Memorial Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Competency/Workforce Credential/College Credit.

Raven Windecker – American Legion Post 36 Scholarship in Honor of LCPL Abram Howard.

Hannah Wool — Jennifer DeLaney Memorial Art Scholarship, William L. and Victory B. Sechrist Endowment Scholarship, Jersey Shore School Education Foundation/American Legion Post 36 Home Association Scholarship, Kyle C. Welshans Memorial Scholarship, Courtney Miele Memorial Award, M. Elizabeth Ramsey Scholarship, BPW Girl of the Month Certificate, Pennsylvania Skills Certificate of Competency.

Preston Wool — Toner Auto Parts/NAPA Excellence in Automotive, Premium Tool Company’s Technical School’s Award, Nick Lopez Football Plaque, Jersey Shore School Education Foundation/American Legion Post 36 Home Association Scholarship, Pennsylvania Skills Certificate of Advanced Competency.

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

COMMENTS

Starting at $3.69/week.

Subscribe Today